Image
Image
Image
Image
Image
Image

JUBILEJNÝ ROK ROŽŇAVSKEJ DIECÉZY

Background blur
Obrázok
Pridané: 01.02.2026 | 17:31

JUBILEJNÝ ROK ROŽŇAVSKEJ DIECÉZY


Rožňavská diecéza začala 17. januára 2026 sláviť jubileum 250. výročia jej založenia. V rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie sa na tejto slávnosti zúčastnili kňazi celej diecézy, zasvätení pôsobiaci v diecéze, predstavitelia spoločenstiev a hnutí, ako aj veriaci laici.

Hlavným celebrantom slávnostnej sv. omše bol rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik.  V liturgickom sprievode boli prinesené aj relikvie sv. Jána Nepomuckého, kňaza a mučeníka, patróna diecézy a sv. Neita, mučeníka, ktoré budú v tomto jubilejnom roku putovať po jednotlivých farnostiach diecézy.

Po vzývaní Ducha Svätého otec biskup oficiálne oznámil a prednesenou modlitbou otvoril Jubilejný rok, s výzvou, aby začínal odpustením a budovaním jednoty.

Homíliu uviedol mottom jubilea: „S vďačnosťou za minulosť – s nádejou pre budúcnosť.“  Spomenul dôležitú skutočnosť, že aj na Slovensku vstupujeme do realizačnej fázy  synody o synodalite na roky 2025-2028. Realizačná fáza nadväzuje na doterajšie počúvanie, rozlišovanie a je zameraná na dlhodobú premenu štýlu života Cirkvi. Kládol dôraz na sviatostný život všetkých členov Cirkvi na ktoromkoľvek poste spoločnosti alebo v službe Cirkvi. Takto je možné potom posväcovať prostredie svojho pôsobenia, čo sa prejavuje aj na úprimnom ľudskom správaní.

Položil otázku: ako je možné, že po 250 rokoch existencie diecézy, keď si my ešte žijeme svoj život viery, je okolo nás toľko ešte neveriacich alebo slabo veriacich, ktorí vzišli z našich katolíckych rodín, farností a z diecézy? Túto otázku si v prvom rade kladie on sám ako pastier diecézy. Pripomenul slová, ktoré sv. Ignác z Loyoly, povedal sv. Františkovi Xaverskému, keď ho posielal samotného na ďaleké misie do Ázie: „Choď, a zapáľ svet.“ Zapáľ svet pre Krista! Pýtal sa: „Zapaľujem ja aspoň niekoho? Ak nie, tak prečo?“

Stretnutie bolo aj príležitosťou osláviť deň zasvätených, ktorí sa po eucharistickej slávnosti zišli pri spoločnom obede v bratsko-sesterskom spoločenstve.

(Zdroj: BURV.sk)


Posledná aktualizácia: